Новини


Ні, домашньому насильству в родині!

Війна, як і будь яка екстремальна ситуація, загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема це стосується насильства в родинах. Коли люди, які живуть в постійному стресі, опиняються в одному приміщенні, залежать один від одного та не можуть відволіктися, нерідко виникають ситуації домашнього насильства. Поки що немає статистики таких випадків під час війни, але, як і в будь-яких екстремальних умовах, зараз – момент підвищеного ризику. Але справжню картину можна буде зібрати лише після закінчення воєнних дій.

Домашнє насильство під час війни – поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Людям, які зазнали такого насильства зараз, складніше знайти вихід – вони часто обмежені у пересуванні, їм немає в кого попросити про допомогу, вони ще більше залежать від кривдників фізично та матеріально.

З початком вторгнення росії кількість дзвінків на гарячу лінію із запобігання домашнього насильства зменшилася. Але це не означає, що зменшилася кількість таких випадків. Навпаки, домашнє насильство загострюються під час війни в родинах, де воно було й до того, і може виникнути на тлі конфліктів та загальної напруженості там, де його раніше не було.

Зараз нерідко виникають ситуації, де немає домашнього насильства, але є напруженість через те, що люди вимушено живуть разом під час війни. Всі перебувають у стресі, та у всіх він проявляється по-різному, зокрема, через роздратування та агресію. В таких випадках важливо домовитися, щоб у кожного був свій куточок особистого простору, де можна проводити час та умовно бути на самоті. Важливо лімітувати читання новин, щоб не накручувати себе та не зриватися на інших, а в розмовах не сипати претензіями, а казати про себе та свої відчуття від дій іншої людини.

Шановні мешканці Слобожанської громади, у цей тяжкий воєнний час не провокуйте конфліктні ситуації, не сваріться, не допускайте домашнього насильства в родинах, а навпаки згуртуйтесь, підтримайте один одного та запобігайте випадкам домашнього насильства у родині. Зупиніться у гніві – розумний не той, хто правий, а хто своєчасно припинив сварку. Умійте робити крок до примирення, не забувайте дякувати за найменшу послугу, частіше ставте себе на місце своїх домочадців. Пам’ятайте, що Ваші рідні дивляться на світ своїми очима!

Головною проблемою насильства в сім’ях є те, що воно найчастіше не виходить за межі зачинених дверей, а відтак «насильник» залишається непокараним і продовжує знущатись над рідними.

За допомогою звертайтесь:

102 – Національна поліція України;

0 800 213 103 – контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги;

0 800 500 335 або 116 123 – Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини;

0 800 500 005, або з мобільного 116-123 (цілодобово) – Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації;

1547 – Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству.

05.06.2023