Новини


Як 5 днів навчального туру по 3 містах Західної України змінили уяву про інституції місцевого розвитку

З 9 по 16 березня 2019 року відбувся навчальний тур «Кращі практики: інституції місцевого розвитку» до трьох міст - обласних центрів: Львів, Чернівці та Івано-Франківськ. Тур став можливим за всебічної підтримки програми DOBRE в рамках Національної програми обміну досвідом для об’єднаних громад– партнерів DOBRE.

У складі делегації від Слобожанської ОТГ були представники виконавчого комітету селищної ради, депутати селищної ради, громадськості, члени Координаційної ради місцевого економічного розвитку та Молодіжної ради.

Мета навчальної поїздки - знайомство з процесами створення та діяльності інституцій місцевого розвитку, що тісно співпрацюють з органами місцевого самоврядування, їх організаційно-правовими формами та напрямками діяльності.

За всі п’ять днів наша делегація ознайомилася з 11 інституціями розвитку міст, різними за організаційними формами. Але їх поєднує одне – бажання бачити своє місто кращим, європейським, дружнім та привітним. А для цього всі проблеми міста вирішуються лише спільними зусиллями мешканців, громадськості та бізнесу.

Так, у місті Львові делегація ОТГ відвідала КЗ «Інститут міста», створений Львівською міською радою ще в 2009 році, який є аналітичним центром. Його організаційно-правова форма - комунальна установа (неприбуткова організація). Установа підпорядкована виконавчому комітету Львівської міської ради. Місія закладу - об’єднання зусиль мешканців, влади та бізнесу Львова для вирішення ключових питань стратегічного розвитку міста.

Рисунок 1

За цим делегація відвідала URBAN бібліотеку, яка є філією Централізованої бібліотечної системи міста Львова. Це креативний бібліотечний простір в центрі міста, що поєднує різні функції: сучасної книгозбірні, коворкінга, затишної кав’ярні, творчого майданчику, експозицій-ної зали.

Тут відбуваються лекторії та зустрічі з архітекторами різних країн, воркшопи з облаштування окремих районів міста, навчання роботи з програмним забезпеченням для дизайнерів, обговорюються питання вело-інфраструк-тури міста та презентації проектів перебудови вулиць тощо.

А ще в URBAN бібліотеці відбуваються регулярні кіноперегляди і навіть музичні концерти та імпровізації.

Рисунок 2

Найбільше у місті Львові вразив своєю архітектурою та дизайном новітній Центр ім. митрополита Андрея Шептицького, відкритий у вересні 2017 року, який є ресурсно-інформаційним центром Українського католицького університету.

Рисунок 3

Будівля цілком прозора всередині. Тут є багато місць для роботи в групі, аби формувати не лише лідерів, а й тих, хто здатен працювати командно. Загалом Центр об’єднує навчальні аудиторії, публічний культурний простір, конференц-зали, дитячу зону, кафе, книжкову крамницю, виставкову зону, адміністративні приміщення, бібліотеку тощо.

Перший поверх відкритий для всіх відвідувачів міста. Тут розмістили рецепцію, крамничку з книгами та сувенірами і кафетерій, який обслуговує львівське соціальне підприємство «Горіховий дім» та 40% свого прибутку скеровує на допомогу жінкам, що опинились у кризових ситуаціях. Другий та третій поверхи - з бібліотечними, навчальними зонами та зонами з комп’ютерами. Четвертий поверх – зона коворкінгу, в якій можна знайти зручні місця для читання, роботи за комп’ютером та командної роботи.

https://img.the-village.com.ua/the-village.com.ua/post_image-image/_3PcMPI2m2OAiPTubPg5iQ-wide.jpg

Центр є простором для всебічного інтелектуального та наукового розвитку як для спільноти Університету, так і для інших аудиторій (молодь, бізнес, волонтери, релігійні організації, особи з обмеженими потребами).

В м. Чернівці делегація ознайомилася з двома інституціями розвитку:

Буковинський центр реконструкції і розвитку, який є неприбутковою організацією. Центр заснований Чернівецькою обласною радою та Чернівецькою обласною організацією товариства “Знання” в 1999 році та здійснює свою діяльність на всій території Чернівецької області.

Метою діяльності Центру є залучення усіх верств населення до активної участі у життєдіяльності територіальних громад, розробка і реалізація цільових програм розвитку краю, інтеграція у Європейське та світове співтовариство, сприяння розвитку Чернівецької області, формування засад громадянського суспільства.

Громадська організація «Буковинська агенція регіонального розвитку», яка заснована у 2009 році. Метою діяльності є досягнення високих стандартів якості життя у Чернівецькій області на засадах громадської участі та сталого розвитку.

Постійні заходи, ініційовані громадською організацією, пов’язані з використанням велотранспорту, а саме: «Велодень», «Велоніч», «Велопарад дівчат», «Велошкола» тощо. Метою цих заходів є популяризація велосипеду як транспортного засобу та екологічної альтернативи автомобілю, привернення уваги мешканців міста та місцевої влади до необхідності створення рівних умов для безпечної участі велосипедистів в дорожньому русі, заохочення мешканців до пересуванню на велосипедах тощо.

В м. Івано-Франківську учасники навчального туру ознайомилася з двома успішно діючими інституціями розвитку:

Україно-канадський «SBEDIF-BUSINESS CENTER» для підтримки малого і середнього підприємництва, з використанням канадського досвіду, коли декілька реальних програм/проектів охоплюють весь спектр послуг для бізнесу - від моменту зародження та плекання підприємницької ідеї до самостійного життя успішного бізнесу.

Платформа «Тепле місто» спрямована на активізацію ініціатив мешканців, громадських організацій, бізнесу до процесів розвитку Івано-Франківська. За основу взято сучасне тепле місто з теплими людьми, а також тепле ставлення, теплі кав’ярні, теплі люди, теплі стосунки тощо.

В рамках «Тепле місто» впроваджено багато проектів, а саме:

Проект «Промприлад. Реновація» - це інноваційна платформа нового формату на базі заводу «Промприлад», який працює як майданчик для апробації та поширення знань.

https://warm.if.ua/uploads/ckeditor/pictures/1416/content_6M9A8763.jpg

Саме тут фахівці з різних галузей, професійні та творчі спільноти, а також місцеві компанії можуть здобути новий якісний досвід та розділити його з іншими. 

https://warm.if.ua/uploads/ckeditor/pictures/1426/content_DSC_9447-HDR.jpg

На третьому поверсі Заводу розроблена та втілена архітектурна концепція, завдяки якій, на даний час, в цьому просторі розміщено: коворкінг, конференц-зал, майстерні, лабораторії, мистецький простір, галерея, кафе, бар, офіси інноваційних компаній та партнерських організацій, освітні й дитячі простори тощо.

https://warm.if.ua/uploads/ckeditor/pictures/1419/content_Copy_of_IMG_0409.jpg

Крім того, на «Промприлад. Реновація» відбуваються концерти, освітні проекти, зустрічі активного міського середовища. Тут проводяться виставки та фестивалі.

Показовим прикладом соціального підприємства є проект Urban Space 100 у форматі громадського ресторану в Івано-Франківську, який працює з грудня 2014 року. Засновниками ресторану стали 100 соціально активних людей, які об’єднались навколо ідеї розвитку свого міста. Але суттєвим фактом, є те, що 80% прибутку ресторану направляється винятково на реалізацію громадських проектів у Івано-Франківську. Із моменту відкриття ресторану профінансовано 59 проектів.

https://warm.if.ua/uploads/ckeditor/pictures/892/content_DSC_3657.jpg

Продовженням попереднього проекту є Urban Space Radio, інтегрований у простір громадських ресторанів Urban Space 100, на якому радіо-програми виключно власного виробництва, в яких обговорюються всі зміни в місті, та 24/7 звучить українська сучасна музика.

На сьогодні в існуючих об’єднаних територіальних громадах ще не має прикладів успішно діючих інституцій розвитку громад. Тому наша громада може стати першою зі створення такої інституції, яка сприятиме налагодженню співпраці влади, бізнесу, громадських організацій та мешканців для вирішення спільних проблем громади та її розвитку. На початковому етапі її створення громада має нагоду отримати консультативну підтримку в рамках програми DOBRE.

Свої ідеї, пропозиції та рекомендації щодо створення такої інституції надсилайте на електронну пошту invest@slobozhanska-gromada.gov.ua, за телефоном (056) 719-91-44, або особисто за адресою: смт Слобожанське, вул. В. Сухомлинського, 56б, к. 211 (відділ з питань економічного розвитку та інвестицій).

Також чекаємо на амбітних, рішучих та креативних людей, які здатні об’єднати громаду за допомогою нової інституції місцевого розвитку громади.

Коротке відео про навчальний тур дивіться тут: https://youtu.be/LpCJrKUbJ-Q

18.03.2019