Новини


Опіка та піклування. Порядок встановлення та призначення

Інколи в житті виникають ситуації коли є необхідність встановити опіку або піклування над малолітніми чи неповнолітніми особами, або особами за станом здоров’я які не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки. В таких випадках для родичів таких осіб є дуже важливим знати механізм дій.

Опіка та піклування - встановлюється над повнолітньою особою, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки, для забезпечення захисту особистих немайнових і майнових прав та інтересів цієї повнолітньої особи.

Опіка встановлюється над повнолітньою особою у тому випадку, коли за рішенням суду вона була визнана недієздатною (внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними).

Над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, встановлюється піклування (суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище).

Опіка встановлюється над неповнолітньою особою з метою захисту особистих і майнових прав та інтересів осіб, які не досягли 14 років (малолітні особи), та осіб віком від 14 до 18 років (неповнолітні особи), які внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин залишились без батьківського піклування. У випадку встановлення опіки або піклування над малолітніми або неповнолітніми особами головною функцією є забезпечення належного виховання та захист їх особистих немайнових і майнових прав та інтересів.

Встановлення опіки або піклування над дитиною відбувається у випадках коли батьки померли; невідомі, визнані в судовому порядку безвісно відсутніми або померлими; позбавлені судом батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини, визнані у встановленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні в будинках-інтернатах), понад шість місяців не можуть займатись вихованням своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час за скоєння злочину, за станом здоров'я (інваліди 1 II групи) тощо), понад шість місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи, підкинули (залишили) дитину, і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ, відмовились від дітей в установленому законом порядку, виїхали на постійне місце проживання або на постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні, перебувають під слідством.

Встановлення опіки та піклування здійснюється уповноваженими державою органами. Органами опіки та піклування є районні, районні в містах державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Отримати консультацію з цих та інших правових питань можна у Слобожанському бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. В. Сухомлинського 42. Перший дніпропетровський місцевий центр з надання БВПД працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52. Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0800213103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).

Головний спеціаліст

Слобожанського

бюро правової допомоги Діана Косяк

31.10.2017