Адміністративна відповідальність за вчинення насильства в сім’ї


Чимало статей ми вже присвятили темі насильства в сім’ї, зокрема, зверталася увага і на відповідальність за його здійснення.

Тепер розглянемо порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї.

Згідно із Законом України «Про попередження насильства в сім’ї» з боку органів внутрішніх справ спеціальними заходами адміністративного характеру з попередження насильства в сім’ї є такі:

офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї під розписку (осудній особі, яка на момент його винесення досягла 16-річного віку);

взяття на профілактичний облік та зняття з профілактичного обліку членів сім’ї, які вчинили насильство в сім’ї (проведення виховної і попереджувальної роботи);

захисний припис – заборона вчиняти певні дії щодо стосовно потерпілої (осудній особі, яка на момент його винесення досягла 16-річного віку).

Так, статтею 173-2 КУпАП передбачено притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а також невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім’ї.

За вище перераховані діяння до особи можуть бути застосовані громадські роботи на строк від 30 до 40 годин (до 4-х годин на день) або адміністративний арешт на строк до 7 діб.

Якщо вищеперераховані діяння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених статтею 173-2 КУпАП, то до особи можуть бути застосовані такі адміністративні стягнення громадські роботи на строк від 40 до 60 годин або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Зі змісту частини першої статті 173-2 КУпАП видно, що до адміністративної відповідальності можна притягнути лише за умисно вчинене правопорушення. Умисним є правопорушення, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Процесуальне право. При вчиненні адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою посадовою особою органу внутрішніх справ (Національної поліції), це зокрема дільничні інспектори, які є чи не найосновнішою ланкою у роботі по запобіганню та боротьбі з насильством в сім’ї. Протокол складається у двох примірниках, один з яких має бути вручено особі, що притягається до адміністративної відповідальності. Складений у порядку і відповідно до вимог КУпАП протокол надсилається до суду.

КУпАП передбачено можливість застосування заходів забезпечення адміністративного провадження. Дані заходи застосовуються для припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративні правопорушення, у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, з метою забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення, Законом передбачено можливість адміністративного затримання особи, яка вчинила насильство в сім’ї. Адміністративне затримання осіб, які вчинили насильство в сім’ї провадиться органами внутрішніх справ (Національною поліцією), тривалістю не більш як три години.

Нагадуємо мешканцям Слобожанської громади, що служба у справах дітей працює для мешканців ОТГ та дітей.

Ми розташовані за адресою: смт Слобожанське вул. В. Сухомлинського, буд. 36, кабінет

За довідками звертатись за телефоном: 719-90-92.

25.03.2019
Адміністративна відп.docxОригiнал документа
пряма ссилка