Бджолярі та аграрії працюватимуть за новими правилами


Набув чинності наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва» (далі - Наказ №338), який зареєстровано в Міністерстві юстиції 04 березня 2021 року за № 280/35902.

Наказ №338 створює інструменти регулювання ринку бджільництва, запроваджує чіткі правила взаємодії держави та пасічників, нові норми щодо реєстрації пасік та їх переміщення, видачі ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку, зокрема:

видача паспорта здійснюється в день звернення бджоляра за заявою про видачу такого паспорта в письмовій або електронній формі;

в день видачі паспорта пасіки вноситься інформація до Реєстру паспортів пасік територіальним органом Держпродспоживслужби;

при зміні відомостей власник пасіки до 15 травня поточного року надає паспорт до територіального органу Держпродспоживслужби для оновлення відомостей у Реєстрі паспортів пасік;

паспорт пасіки підлягає заміні на новий у разі його втрати, пошкодження або зміни власника пасіки;

у разі припинення діяльності пасіки власник протягом 10 календарних днів письмово інформує територіальний орган Держпродспоживслужби;

реєстр паспортів пасіки розміщується на офіційному веб-сайті територіального органу Держпродспоживслужби;

пасіка підлягає реєстрації в органах місцевого самоврядування за місцем проживання пасічника, або за місцем знаходження пасіки;

у разі перевезення (кочівлі) пасіки не пізніше ніж за 2 календарних дні до перевезення пасічник зобов’язаний інформувати органи місцевого самоврядування (перевезення пасіки здійснюється із супровідними ветеринарними документами);

у разі надходження інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин, органи місцевого самоврядування протягом чотирьох годин повинні повідомити про це власників пасік;

реєстрація пасіки в органах Держпродспоживслужби здійснюється в день звернення після поданої заяви про реєстрацію пасіки та наданої копії паспорта на пасіку.

З метою запобігання масового отруєння бджіл Наказ № 338 запроваджує механізм комунікації між пасічниками та аграріями щодо використання засобів захисту рослин (Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин).

Зокрема, аграрії, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані за
3-и доби до запланованого їх застосування завчасно повідомити орган місцевого самоврядування, на адміністративній території якого будуть застосовані засоби захисту рослин (з урахуванням відстані 10 км від оброблюваної площі).

Аграрії завчасно повинні повідомити дату та час обробки, місце знаходження ділянки, назву препарату, спосіб застосування, термін ізоляції бджолиних сімей тощо.

Обробка сільськогосподарських культур повинна здійснюватися виключно препаратами, які пройшли державну реєстрацію та включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

В свою чергу, після отримання повідомлення про застосування засобів захисту рослин пасічнику необхідно на період обробки вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін (не більше 12 годин), передбачений обмеженнями у разі застосування захисту рослин.

Бджолярам рекомендуємо зареєструватися та користуватися перевагами автоматичної інформаційної системи GRAND ЕХРЕRТ, завдяки якій вони можуть оперативно отримувати інформацію щодо обробки полів пестицидами для вжиття заходів і уникнення контактів бджіл з отруйними речовинами (після реєстрації на електронному ресурсі https://www.grand.expert пасічник отримає повідомлення у разі обробітку аграріями полів поряд з пасікою).

Порушення ж законодавства як про захист рослин, так і в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність, передбачену ст. 21 ЗУ «Про захисту рослин», ст. 38 ЗУ «Про бджільництво».

Тож, власники пасік та аграрії повинні дотримуватися вимог нового законодавства України з питань бджільництва, поскільки і виробництво якісного меду, і щедрі врожаї вигідні кожній зі сторін.

16.04.2021
Бджолярі та аграрії.docxОригiнал документа
пряма ссилка